Pozvanie na gotickú cestu po gemerských kostoloch

Brány kostolov na Gotickej ceste na Gemeri sa po roku opäť otvárajú. Už tradične budú mať poslednú augustovú sobotu návštevníci možnosť nahliadnuť do interiérov stredovekých či mladších skvostov, slávnejších ale aj tých menej známych. Pozornosť venujeme Jelšavskému okruhu. Samozrejmosťou je výklad od našich dobrovoľníkov, ktorí budú na mieste pripravení po celý deň od 10:00 do 17:00 hod.

Tento rok na vybrané miesta pridávame aj kultúrny program. Andrej Štafura, jeden z najväčších odborníkov na organy na Slovensku, odhalí v kostolíku v obci Sása tajomstvá tohto nástroja.

Centrom diania sa stanú Kameňany, múry honosného kostola si pripomenú svoj historický význam. O celodenný program priamo v obci sa postará Kompánia z Turca, skupina prezentujúca reálne historické postavy z dejín 14. storočia s dôrazom na historickú vierohodnosť. Tešiť sa môžete na rekonštrukcie scén z lokálnych dejín previazaných s rodom Bubekovcov.

V blízkosti kostola bude v sobotu zabezpečené aj obedné občerstvenie (12:00 – 13:30) v podobe guláša a nápojov.

Deň spoločne zakončíme medzi 17:00 – 18:00 koncertom umeleckého kolektívu Ad gloriam Dei v ev. a.v. kostole v Kameňanoch.

Zoznam sprístupnených kostolov v SOBOTU 28. 8. 2021 (10:00 – 17:00)
Kameňany, evanjelický a. v. kostol / centrum podujatia, program Kompánia z Turca
Rákoš, rímskokatolícky kostol
Šivetice, rímskokatolícky kostol
Sása, evanjelický kostol / Andrej Štafura – hra na organ s výkladom
Prihradzany, rímskokatolícky kostol
Ratková, evanjelický a. v. kostol
Rybník, evanjelický a. v. kostol

Prehliadky kostolov v okolí Jelšavy si viete naplánovať a spojiť aj s ďalšími zaujímavosťami regiónu ako individuálni návštevníci, ale tiež je možné prihlásiť sa do autobusov, ktoré vyrazia z Revúcej a Rožňavy.

V autobuse z Revúcej sú ešte voľné miesta. Autobus z Rožňavy je plne obsadený, dá sa však prihlásiť ako náhradník. Vstup do autobusov je voľný, ale miesto si treba rezervovať.

Link pre prihlásenie: https://forms.gle/HuFTte4xvQY9347j6

Vstupné do jednotlivých národných kultúrnych pamiatok je dobrovoľné a ostáva navštívenej farnosti, lektorský výklad bude zabezpečený v slovenskom jazyku, vo väčšine prípadov na požiadanie aj v angličtine. K dispozícii budú tlačené materiály v slovenčine, maďarčine a angličtine.

Bohatý program pre miestnych obyvateľov a detských návštevníkov pripravujeme aj v piatok 27. augusta, a to priamo pri kostole v Kameňanoch od 14:00. Kompánia z Turca predstaví hravou formou reálie stredovekého života, verbovanie do vojska či pasovanie rytierov. Deti z okolia a návštevníci zďaleka sa môžu tešiť aj na rytierske zápolenie, lukostreľbu, preťahovanie sa lanom.

Tento ročník podujatia pre vás dokážeme zorganizovať vďaka finančnej podpore od Verejno-súkromné partnerstvo Stredný Gemer a Banskobystrický samosprávny kraj.

V prípade otázok kontaktujte nášho dobrovoľníka Petra Palguta: +421 949 174 574

info@gotickacesta.sk

www.facebook.com/gotickacesta/

www.instagram.com/goticka.cesta/

www.gotickacesta.sk