Veľkonočná kvapka krvi

Evanjelická spojená škola v Prešove, Biskupský úrad Východného dištriktu, Evanjelický cirkevný zbor v Prešove pozývajú všetkých darcov krvi, aj prvodarcov

v stredu 5. apríla 2023 od 8.00 hod. do 11.00 hod. na dobrovoľné darovanie krvi.

Darovanie sa uskutoční v spolupráci s  Národnou transfúznou službou (NTS) v priestoroch Biskupského úradu VD, Hlavná 137 vo Veľkej zasadačke na 1. poschodí Starého kolégia.

Prihlásenie

Vzhľadom na prípravu pracovníkov (NTS) je potrebné, aby sa darcovia prihlásili čo najskôr na Evanjelickej spojenej škole, evanjelickom farskom úrade alebo Biskupskom úrade. Prihlásiť sa môžete aj e-mailom u:

Darcovia

Musíte mať vek od 18 do 60 rokov. Pokiaľ ste pravidelným darcom, môžete darovať krv až do svojich 65 rokov. Frekvencia darovania je pre mužov 3 mesiace a pre ženy 4 mesiace od posledného odberu. Musíte mať telesnú hmotnosť minimálne 50 kg. Nesmiete byť nosičom vírusu HIV (mať AIDS). Nemôžete byť po prekonaní hepatitídy (žltačky) typu B a C. Nemôžete trpieť na iné závažné a chronické ochorenia.

Pokyny pre darcov

Nehladujte! Na odber krvi nechoďte nalačno!

Je nutné, aby ste boli pred odberom dostatočne hydratovaní. 24 hodín pred odberom vypite dostatok tekutín, minimálne 2 litre (vodu, minerálku, čaje, ovocné šťavy). Ráno pred odberom vypite 500 ml tekutín. Čierna káva je tiež povolená (okrem povinného pol litra čaju).

Večer pred odberom a taktiež tesne pred odberom nejedzte tučné jedlá (syry, maslo, smotanu, mäsové jedlá a výrobky, údeniny…). Vhodné je jesť ľahké sacharidové jedlá: ovocie, zeleninu, sucháre, netukové pečivo, džem, med…

Pred odberom krvi nefajčite (minimálne 6 hodín), nepite alkohol (aspoň 12 – 14 hodín) a 24 hodín pred odberom sa nevystavujte priveľkej psychickej a telesnej námahe, vynechajte tréningy a návštevu posilňovne.

Alkohol, tučné jedlá, telesná námaha a niektoré lieky môžu prechodne spôsobiť zvýšenú aktivitu pečeňových enzýmov (ALT). Dbajte na to, aby ste boli oddýchnutí, čerství, po výdatnom spánku, pretože váš fyzický stav sa odzrkadlí na kvalite vašej krvi.