V priestoroch BÚ VD tvorí mladá kapela ALLTIDE

Začínajúca prešovská indie kapela Alltide vydáva druhý vlastný singel „Unikám“ spolu s klipom a priťahuje pozornosť súčasnej slovenskej hudobnej scény.

Alltide sú traja kamaráti z Prešova a okolia, ktorí spolu začali tvoriť hudbu približne pred rokom a pol: Šimon Brehuv (gitara, klavír, spev), Jakub Cingeľ (drums, pady) a Tobiáš Cingeľ (spev, husle). Ku vzniku Alltide ich inšpiroval silný spoločný hudobný zážitok, koncert Ólafura Arnaldsa. Po ňom prišlo spoločne strávené leto, hranie so zvukmi a ideami. Výsledkom boli dva covery. Napriek slabej kvalite, požičiavaniu techniky či nahrávaniu v ich izbách nadšenie z tvorby rástlo. Po pol roku vydali prvý vlastný singel „Vlnám“. Všetku hudbu si píšu, produkujú a vydávajú sami.

Koncom októbra vyšiel ich druhý singel s názvom „Unikám“ aj s klipom. Hudobne je na ňom  vidieť vývoj produkčnej kvality, zároveň však zachovanie si atmosferického a minimalistického indie štýlu, postaveného na akustických nástrojoch so štipkou elektroniky. Celý podtón singlu tomu taktiež dodáva minimalisticky ladený klip.

„Text odzrkadľuje to, čo každý z nás nejakým spôsobom v živote zažil a pokazil. Ukazuje koľko sa toho dá pokaziť už len samotnými slovami. Niekde hlboko nám uniká pointa zmyslu života a lásky. Ak nám unikne pointa, unikne nám niečo skutočné, čo môže náš život pretvoriť na naplnený život.“ (Tobiáš)

Pieseň „Unikám“ vznikla na prelome júla a augusta v novej skúšobni v centre Prešova (v priestoroch Starého kolégia – Biskupského úradu Východného dištriktu ECAV na Slovensku), ktorú v priebehu leta zrekonštruovali a v ktorej odvtedy tvoria. Za prvotnou ideou melódie nasledoval spoločne napísaný text a niekoľko týždňov hrania sa s celkovým zvukom. „Pôvodná verzia znela veľmi odlišne, s Tobiášovým spevom namiesto Šimonovým a klavírom namiesto gitary ako nosným nástrojom.“ (Jakub) Všetci traja členovia kapely sa popri hudbe venujú aj iným umeleckým smerom, preto si – rovnako ako doteraz vždy – vytvorili vlastný návrh na cover a svojpomocne nahrali aj klip.

Singel sa ujal na slovenskej scéne s tisíckami prehratí v priebehu prvých týždňov a bol tiež zaradený do editoriál playlistu Spotify „Spektrum“. Alltide tak prekračuje doterajšie hranice známosti a dostáva sa k stále novému publiku.

Kapela má v pláne vydať pred Vianocami ďalší singel z pripravovaného debutového EP. Okrem novej hudby sa môžu všetci nadšenci tešiť na zaujímavé a nápadité novinky. Rovnako ako celá hudobná scéna, aj Alltide verí v skorý návrat na pódia, ktorý bude v ich prípade premiérou vďaka vlastnej tvorbe.

Odkazy:

Facebook: https://www.facebook.com/alltideband Instagram: https://www.instagram.com/alltide__/