Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/5/7/570b5dba-6a11-4ab3-823b-653b5385d98a/vdecav.sk/web/wp-config.php on line 68

Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/5/7/570b5dba-6a11-4ab3-823b-653b5385d98a/vdecav.sk/web/wp-config.php on line 69
Pred 80 rokmi odišiel prvý transport židovských dievčat do Osvienčimu – Východný dištrikt
Warning: Increment on type bool has no effect, this will change in the next major version of PHP in /data/5/7/570b5dba-6a11-4ab3-823b-653b5385d98a/vdecav.sk/web/wp-content/plugins/elementor/includes/base/controls-stack.php on line 740

Pred 80 rokmi odišiel prvý transport židovských dievčat do Osvienčimu

25. marca 1942, teda pred 80 rokmi, odišiel zo Slovenska transport tisíc židovských dievčat do nacistického tábora v Osvienčime.

Predsedníctvo Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku vydalo k dnešnému smutnému výročiu nasledujúce stanovisko:

„Sme presvedčení, že toto všetko sa nemalo stať. Poškodilo to naše kolektívne svedomie a spochybnilo to hlavné, čo je naším poslaním – a to nasledovanie Pána Ježiša Krista v láske k ľuďom bez ohľadu na to, z akého národa pochádzajú. Minulosť sa nás týka. Je v nás, participujeme na nej. Historické fakty o deportáciách slovenských Židov je potrebné neustále prenášať do vzdelávania. Nedovoliť ich relativizáciu a spochybňovanie. Nesmieme dopustiť, aby sa utopili v mori ľahostajnosti. Nebuďme dnes rovnako ľahostajní ani k mnohým neprávostiam, ľudským biedam, utrpeniu a najmä vojenským konfliktom vo svete. Skutočná láska je cítiaca, aktívna a tvorivá. Prosme Boha, aby nám dal silu v láske a činorodosti sa postaviť proti každej nespravodlivosti, ktorá sa deje.“

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

25. marec 1942 sa pred 80 rokmi zapísal do dejín Slovenska veľmi zlým a tragickým skutkom, ktorý sa pripravoval s ohavnou prepracovanosťou už niekoľko rokov predtým. Bol to prvý transport 1000 židovských dievčat, ktoré boli transportované do nacistického tábora v Osvienčime. Klamstvom bolo, že budú odvezené do pracovných táborov do Nemecka na tri mesiace. Boli medzi nimi aj 4 žiačky Evanjelického kolegiálneho gymnázia v Prešove, ktoré boli vylúčené zo štúdia už k 1. septembru 1940. Tzv. „Židovskému kódexu“ predchádzali nariadenia vlády, ktoré neumožňovali žiakom židovského pôvodu študovať na stredných školách. Dovŕšilo to znenie židovského kódexu, kde sa v § 38 bod 1 uvádza, že: „Židia sa vylučujú z akéhokoľvek štúdia na všetkých školách a učebných ústavov, okrem škôl ľudových a okrem kurzov osobitne pre nich zriadených“.

Pri pátraní po osudoch vylúčených židovských žiakov a žiačok so zámerom poukázať na neprípustnosť takéhoto konania, a vzdelávania žiakov gymnázia v hodnotách tolerancie, priateľstva a pomoci druhým sme doposiaľ zistili, že zo 102 vylúčených židovských žiakov boli v prvom transporte 4 naše bývalé žiačky. 25.3.1942 boli z Popradu transportované:
Alžbeta Silbersteinová, ktorá bola žiačkou VII. triedy – septima v školskom roku 1939/1940. Deň keď došli do Osvinečimu 26.3.1942 dovŕšila 20 rokov. Svoje narodeniny nemohla osláviť v kruhu svojich najbližších.
Magdaléna Amsterová žiačka V. triedy – kvinta, pochádzala z veľmi dobre situovanej prešovskej rodiny, napriek tomu nebolo možné, aby sa vyhla transportu. Zahynula v Osvienčime vo veku 19 rokov.
Najmladšou zo štvorice bola Magdaléna Hartmannová žiačka IV. triedy – kvarty, mala 17 rokov.
Štvrtou žiačkou bola Klára Lustbáderová z V. triedy – kvinty, bola dcérou notára. Klára je jedinou žiačkou EKG z prvého transportu ktorá prežila.

V koncentračnom tábore Osvienčim a Osvienčim – Brezinka prežila skoro 3 roky hrôzu a utrpenie. Celkovo z 999 dievčat, ktoré boli v prvom transporte dovezené v dobytčích vagónoch do Osvienčimu prežilo len 20. Neuveriteľné utrpenie, ponižovania a zabíjanie ľudí sa nikdy nesmie opakovať, tieto upozornenia je potrebné neustále prenášať do vzdelávania a neumožniť relativizáciu a spochybňovanie historických faktov. Za pomoc pri tomto vzdelávaní chceme poďakovať Dokumentačnému stredisku holokaustu http://www.holokaust.sk/ a Múzeu holokaustu v Seredi https://www.snm.sk/?muzeum-holokaustu-stale-expozicie.

Osudmi neobyčajných žien z prvého židovského transportu zo Slovenska do Osvienčimu sa venuje aj spisovateľka Heather Dune Macadam v knihe : 999. V predvečer prvého transportu sme sa mohli v Poprade osobne stretnúť s pani spisovateľkou a zároveň aj režisérkou dokumentu : „999: Dievčatá z prvého transportu do Auschwitz“.

Pedagógovia Evanjelického kolegiálneho gymnázia položili k pamätnému miestu na nástupišti č. 1 v Poprade, odkiaľ bol vypravený 1. transport z príležitosti 80. výročia kyticu a 4 kamienky s menami transportovaných žiačok. Nezabúdame.

Mgr. Miroslav Čurlík (školský tajomník – BÚ VD ECAV Prešov)

Pamätná tabuľa na železničnej stanici Poprad