700 rúšok pre Domov sociálnych služieb

Na Biskupský úrad Východného dištriktu sa pred časom obrátil Domov sociálnych služieb Vita Vitalis v Prešove s prosbou, či by evanjelická cirkev nepomohla zabezpečiť rúška pre ich klientov. Zariadenie sa ocitlo v náročnej situácii, nakoľko sa v súčasnosti o 155 seniorov stará 112 zamestnancov. Textilné rúška neustále perú a „točia“, čo je pri vysokom počte klientov náročné. Domov má pritom len jednu krajčírku, ktorá nestíhala napĺňať potrebu.

Biskup Východného dištriktu Peter Mihoč sa preto v rámci mediálnych možností dištriktu a sociálnych sietí obrátil na evanjelickú verejnosť, najmä na šikovné sestry, s prosbou o pomoc.

Odozva Magdalénu Hrivniakovú, koordinátorku krízových aktivít DSS, nesmierne prekvapila: „Ozvalo sa mi toľko ľudí, že som nestíhala ani odpovedať. Bolo to a ešte stále je ohromné, veľké a neuveriteľne povzbudzujúce. Rúška prichádzali  a prichádzajú z rôznych strán – tým, že sú rôznej veľkosti a farby, majú u našich klientov veľký úspech. Nie je to pre nás iba materiálna podpora, ale aj morálna: vieme, že nie sme sami.“ M. Hrivniakovú potešilo tiež to, že nikto neskúmal, koľko je v zariadení evanjelikov: „Pomoc prichádzala bez ohľadu na vierovyznanie, priestor alebo čas. Pomáhajú úplne cudzí ľudia – nezištne, dobrovoľne, ochotne a radi.“ Vedenie Vita Vitalis, ako aj Východný dištrikt, tak ďakujú všetkým darcom za dodané rúška, ktorých k dnešnému dňu prišlo viac než 700, čo je neuveriteľné číslo. V domove sociálnych služieb budú všetky stopercentne využité.

-emi-