Viac ako sto cyklistov absolvovalo trasu po stopách spisovateľa, básnika a evanjelického farára Martina Rázusa. 23. ročník cyklomaratónu sa začal v sobotu 10. augusta v Liptove, pred rodným domom súrodencov Rázusovcov vo Vrbici, kde ho oficiálne odštartoval viceprimátor mesta L. Mikuláš Rudolf Urbanovič.
Následne cyklisti vyrazili cez Brezno, kde sa poklonili pamiatke breznianskeho farára Martina Rázusa pri jeho soche; do Banskej Bystrice, kde sa zastavili na mieste Rázusovho posledného odpočinku a vrátili sa späť do Liptovského Mikuláša. Na každej zastávke predniesol člen predstavenstva spolku Milan Stromko príhodnú báseň Martina Rázusa.
Cyklomaratón uzavrelo kladenie spomienkového venca pri pomníku M. Rázusa pred mikulášskym mestským úradom, a to aj za účasti zástupcov organizátora – Spolku Martina Rázusa; súčasnej predsedníčky Kataríny Verešovej, ako aj emeritného predsedu spolku a evanjelického farára Vladimíra Ferenčíka. Úspešné a obľúbené športové podujatie ukončilo ocenenie víťazov jednotlivých súťažných etáp v záhrade Múzea Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši.
Súčasťou cykloturistického maratónu sú dve súťažné etapy: 18-kilometrová vrchárska trať Kráľova Lehota – vrch Čertovica a 15-kilometrová rýchlostná trať Liptovský Michal – Andice, kde športovci súťažia v dvoch vekových kategóriách: do 35 rokov a nad 35 rokov. Finančnú odmenu získavajú prví traja v jednotlivých etapách a kategóriách. Štartovné pre účastníkov cykloturistického maratónu prihlásených online je 25 € a prezenčne pred štartom 40 €. Organizátori za to poskytujú súťažiacim nealkoholické nápoje, obed, sprievodný autobus a v prípade potreby odbornú predlekársku prvú pomoc.
Na tohtoročnom podujatí sa zúčastnil aj legendárny slovenský vodnoslalomár Alexander Slafkovský (40) – držiteľ 9 zlatých medailí z MS vo vodnom slalome v hliadkach, 4 strieborných v individuálnej disciplíne a celkovo 15-tich medailí z majstrovstiev Európy.
Aj pre nesúťažiacich účastníkov organizátori pripravili trasy rôznej dĺžky. K pelotónu sa môžu pridať cyklisti prakticky v každej obci, ktorou trasa povedie, musia však podať vopred oficiálnu prihlášku.
Cyklomaratón sa konal dva dni po 87. výročí smrti Martina Rázusa, na ktorého pamiatku sa organizuje.
em, foto – Mesto Liptovský Mikuláš a Spolok Martina Rázusa
Prečo zastávky na uvedených miestach?
Vrbica: 18. októbra 1888 sa tam Martin Rázus narodil
Brezno: v rokoch 1930 – 1937 bol farárom v miestnom cirkevnom zbore, zomrel tam 8. augusta 1937. Rázusov pohreb sa o dva dni neskôr v breznianskom evanjelickom chráme. Československý rozhlas vysielal rozlúčku v priamom prenose.
Banská Bystrica: Miesto posledného odpočinku Martina v evanjelickom cintoríne
Liptovský Mikuláš: krst, konfirmácia, štúdium na mikulášskej meštianke. Po obvinení z panslavizmu ho zo školy vylúčili a v štúdiu pokračoval na Evanjelickom lýceu v Kežmarku
História podujatia
Cykloturistický maratón Po stopách Martina Rázusa je jednou z nosných aktivít Spolku Martina Rázusa (založený 2002). Počas doterajších 22 ročníkov sa na ňom zúčastnilo vyše dvetisíc cyklistov zo všetkých kútov Slovenska, Čiech aj Kanady, a to na perfektne vybavených, ale aj na amatérskych strojoch. Nejde o víťazstvo, ide o účasť! Dostatočná fyzická kondícia a vhodné technické vybavenie sú však podmienkou úspešnej účasti.
Občianske združenie Spolok Martina Rázusa sa hlási k odkazu významného slovenského spisovateľa, dramatika, básnika, publicistu, evanjelického kňaza, politika, rodáka z Vrbice, dnes súčasti Liptovského Mikuláša. Dalo si za cieľ propagovať stále aktuálne dedičstvo duchovnej, umeleckej i politickej práce Martina Rázusa, preniknutej demokratickým, humanistickým a etickým posolstvom a úporným zápasom o presadenie poznanej pravdy.