PREŠOV, 27. marca 2026 – Východný dištrikt Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) si aj tento rok uctil prácu pedagógov pôsobiacich v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti. Ocenenie si prevzali učitelia zo škôl v Martine, Košiciach, Liptovskom Mikuláši, Prešove a Červenici.
Slávnostné podujatie sa konalo v historických priestoroch Divadlo Jonáša Záborského, kde deviatim laureátom z radov pedagógov v zastúpení dištriktu poďakovalo predsedníctvo – dištriktuálny biskup Peter Mihoč a dozorca Ľubomír Pankuch. Ceremoniál moderoval tajomník pre školstvo a predseda Školského výboru ECAV Miroslav Čurlík.
Pedagógovia si odniesli kyticu, pamätný list a symbolickú finančnú odmenu. Prostredníctvom videovizitiek, ktoré pripravili jednotlivé školy, sa laureátom prihovorili kolegovia, žiaci i riaditelia. Priblížili ich odborné zameranie, charakterové vlastnosti, projekty, na ktorých participujú ako aj celkový prínos pre rozvoj evanjelického školstva.
Biblický príhovor dištriktuálneho biskupa Petra Mihoča vychádzal zo Žalmu 90,12: „Nauč nás počítať naše dni, aby sme získali múdre srdce.“
Pripomenul tiež dve významné výročia, ktoré si tento rok pripomíname: a to 30 rokov obnoveného evanjelického školstva v Prešove po Nežnej revolúcii a tiež 30 rokov existencie speváckeho zboru Chorus Comenianus. https://choruscomenianus.sk/
- Galakoncert sa uskutoční 10. mája 2026 o 16.00 hod. v Divadle Grand – Jumbo centrum na Masarykovej ulici v Košiciach. Pod dirigentskou taktovkou Aleny Csajkovej vystúpia súčasní aj bývalí členovia zboru z radov študentov Evanjelického gymnázia J. A. Komenského.
- Evanjelická spojená škola v Prešove si výročie svojho obnovenia po Nežnej revolúcii pripomenie akadémiou na Veľkej scéne Divadla Jonáša Záborskeho – 5. júna so začiatkom o 11.00 hod.
Na Dni učiteľov v reprezentatívnych priestoroch DJZ sa zúčastnilo približne 120 učiteľov. Každý z nich si odniesol drobnú a vtipnú pozornosť od hostiteľa – Evanjelickej spojenej školy v Prešove. „Balíček prvej pomoci“, ktorý im pomôže prekonať náročné situácie v školskom prostredí.
S hlbokým ohlasom publika sa stretlo emotívne divadelné predstavenie Mengeleho dievča v podaní divadla a nezávislého kultúrneho centra Ramagu.
Program pokračoval spoločným obedom a rozhovormi v priestoroch Biskupského úradu Východného dištriktu. Okrem dištriktuálneho dozorcu sa prihovorili riaditeľ ESŠ v Prešove Marián Damankoš a Martin Chalupka – senior Šarišsko-zemplínskeho seniorátu. Vznik a repertoár divadla a nezávislého kultúrneho centra RAMAGU, ktoré má svoje zázemie v Spišskej Starej Vsi na Zamagurí, predstavil jeho manažér a producent Lukáš Marhefka.
Východný dištrikt ECAV tak opätovne poukázal na nenahraditeľný význam učiteľského povolania v súčasnej spoločnosti – nielen v oblasti vzdelávania, ale aj pri formovaní charakteru mladých ľudí. Vyjadruje úprimné poďakovanie všetkým učiteľom ako i nepedagogickým zamestnanom škôl za ich nasadenie, tvorivosť a obetavosť, s ktorými pristupujú k svojmu povolaniu, nasledujúc tak príklad toho najvyššieho Učiteľa.
Učitelia boli v ten istý deň, v piatok 27. marca 2026, ocenení aj v rámci Západného dištriktu ECAV, a to v reprezentatívnych priestoroch Moyzesovej siene Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Hostiteľom Dňa učiteľov ZD bolo Evanjelické lýceum.
foto – E. Mihočová©Východný dištrikt ECAV
Ocenení učitelia:
– Monika Krystýnková, učiteľka na 1. stupni EZŠ v Martine
– Ivana Čermáková, učiteľka slovenského jazyka, literatúry a občianskej výchovy na 2. stupni EZŠ v Martine
– Darinka Brehuvová – učiteľka evanjelického náboženstva na EZŠ biskupa J. Janošku v Liptovskom Mikuláši a duchovná správkyňa školy
– Zuzana Hofmanová – učiteľka angličtiny, slovenského jazyka a literatúry na EZŠ Evanjelickej spojenej školy v Liptovskom Mikuláši
– Ľubica Tkáčová – učiteľka Evanjelickej špeciálnej základnej školy internátnej v Červenici
– Andrea Gumanová – učiteľka dejepisu, slovenského jazyka a literatúry na Evanjelickom gymnázium Jana Amosa Komenského v Košiciach
– Zuzana Jakabová – učiteľka matematiky a geografie na Evanjelickom gymnázium Jana Amosa Komenského v Košiciach
– Martina Maťašová – učiteľka v Evanjelickej materskej škole v Prešove
– Iveta Birošová, Evanjelické kolegiálne gymnázium v Prešove, učiteľka nemeckého jazyka




















































