Festival židovskej kultúry v Prešove

Druhý ročník Festivalu židovskej kultúry Šalom Alejchem prinesie do Prešova nielen židovské zborové piesne, ale aj tradičnú klezmerovú hudbu z Krakova a literárno- hudobný večer s Milanom Richterom venovaný pražskému, nemecky píšucemu spisovateľovi, Franzovi Kafkovi.
 
Väčšina podujatí festivalu sa uskutoční v Dvorane Evanjelického kolégia priamo v centre Prešova v dňoch 3. – 7. augusta 2024.
 
Program určený pre širokú verejnosť začína v nedeľu 4. augusta, keď Dvorana ožije tradičnou ľudovou hudbou východoeurópskych Židov. Prešovskému publiku sa predstaví poľský klezmer súbor Di Galitzyaner Klezmorim v zostave Mariola Śpiewak (klarinet) – Grzegorz Śpiewak (akordeón) – Rafał Seweryniak (kontrabas).
 
V tomto roku si svet pripomína 100. výročie smrti známeho svetového spisovateľa Franza Kafku. Literárno-hudobným večerom si ho pripomenieme v pondelok 5. augusta, keď do Prešova zavíta vzácny hosť – básnik, spisovateľ, prekladateľ a vynikajúci znalec života a diela slávneho spisovateľa, Milan Richter. Kultúrna verejnosť sa môže tešiť na predstavenie Kafkovho života a diela a prednášku o jeho najznámejšej poviedke Premena spolu s autorskou prezentáciou jej nového slovenského prekladu. Ukážky z listov, denníkových záznamov, ako aj z najznámejšej poviedky Franza Kafku prednesie Igor Grossman.
 
V utorok 6. augusta odznejú židovské piesne na pôde Diakonického domova ELIM v podaní speváckeho súboru Con moto. Nosnou časťou festivalu bude workshop zborovej a klezmer hudby, počas ktorých bude mať široká spevácka verejnosť možnosť nacvičovať židovské piesne pod vedením Ladislava Palkoviča a Mariána Bujnovského.
 
Druhý ročník festivalu Šalom Alejchem vyvrcholí v stredu 7. augusta koncertom židovských piesní ako záver workshopov.
 
Vstup na všetky podujatia je voľný.
 


 O FESTIVALE
 
Šalom Alejchem je medzinárodný multižánrový mestský umelecký festival, ktorý oživuje pestrosť, krásu a hĺbku židovskej tradície a kultúry.
Šalom Alejchem prepája komunity a ľudí s podobnými komunitami doma i v zahraničí, ktoré nezabúdajú na židovskú kultúru. Tá bola po stáročia integrálnou súčasťou života mesta i regiónu. Festival prináša pestrosť, oživuje priestor, odkrýva zabudnuté osudy osobností a prostredníctvom umenia pripomína obete totalitných režimov, antisemitizmu, xenofóbie a extrémizmu.
 

Šalom Alejchem chce byť apelom na svedomie živých, keď poukazuje na prázdnotu, ktorá tu ostala po transportoch tisícov prešovských občanov židovského pôvodu do Osvienčimu, vrátane vylúčených a deportovaných študentov a študentiek prešovského kolégia, ktorých osudy mapuje výstava Prázdna stolička.
 

Nech smútok, hnev a beznádej vystrieda nádej, že sa takéto zverstvá nebudú v našej obci, meste, kraji, ani na Slovensku nikdy opakovať. Nech múzy pomôžu preklenúť konflikty či nenávisť, aby nás inšpirovali a naučili žiť spoločne v pokoji a rôznorodosti vierovyznaní, názorov i spôsobov života.
 

Festival organizuje spevácky zbor dirigentov a hudobných nadšencov z celého Slovenska so sídlom v Prešove, Con moto Slovakia, s podporou Prešovského
samosprávneho kraja, Poľského inštitútu v Bratislave, Biskupského úradu Východného dištriktu ECAV, Evanjelického kolegiálneho gymnázia, Židovskej náboženskej obce, Krajskej knižnice P. O. Hviezdoslava a občianskeho združenia Fórum pre kultúru.

 
Šalom Alejchem!