Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/5/7/570b5dba-6a11-4ab3-823b-653b5385d98a/vdecav.sk/web/wp-config.php on line 68

Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/5/7/570b5dba-6a11-4ab3-823b-653b5385d98a/vdecav.sk/web/wp-config.php on line 69
Soňa Grestyová: „Oživujeme pestrosť, krásu a hĺbku židovskej kultúry.“ – Východný dištrikt

Soňa Grestyová: „Oživujeme pestrosť, krásu a hĺbku židovskej kultúry.“

Warning: Increment on type bool has no effect, this will change in the next major version of PHP in /data/5/7/570b5dba-6a11-4ab3-823b-653b5385d98a/vdecav.sk/web/wp-content/plugins/elementor/includes/base/controls-stack.php on line 740
data-elementor-type="wp-post" data-elementor-id="14585" class="elementor elementor-14585">

Šalom alejchem je medzinárodný multižánrový mestský umelecký festival, ktorý oživuje pestrosť, krásu a hĺbku židovskej tradície a kultúry. Druhý ročník sa konal 3. – 7. augusta 2024 v reprezentačných priestoroch Dvorany Starého evanjelického kolégia. Do Prešova priniesol nielen židovské zborové piesne, ale aj tradičnú klezmerovú nástrojovú hudbu z Krakova. Literárno-hudobný večer bol venovaný Franzovi Kafkovi, asi najznámejšiemu židovskému spisovateľovi.

Organizátorkou štvordňového podujatia je Soňa Grestyová, ktorá vedie spevácky zbor Con moto Slovakia a zároveň pracuje ako učiteľka na Evanjelickej spojenej škole v Prešove. Druhý ročník festivalu sa konal v Dvorane Starého kolégia, keďže je ortodoxná synagóga momentálne v rekonštrukcii.

Jadro festivalu tvorí workshop speváckeho zboru Con moto, na ktorý sa môžu prihlásiť hudobní nadšenci z celého Slovenska. Organizátorov prekvapilo, že sa napriek slabšej propagácii registrovalo viac ako 50 spevákov a hudobníkov, ktorí spev sprevádzali na nástrojoch typických pre židovskú hudbu – akordeóne, flaute, bubienku, gitare a  husliach.  Workshop viedli dvaja skúsení dirigenti –  klavirista Ladislav Palkovič a Marián Bujnovský.

Festival v nedeľu 4. augusta otvoril koncert poľskej klezmerovej kapely Di Galitzyaner Klezmorim. Tvoria ju traja hudobníci so zanietením pre židovskú hudbu – Mariola Spiewak (klarinet), Grzegorz Spiewak (akordeón) a Rafal Seweryniak (kontrabas). „Klezmerová hudba je určite iná harmóniou. Je to pre nás niečo exotické. Smutné je, že židovská kultúra zo Slovenska po 2. svetovej vojne vymizla. Ale vďaka festivalom, ktoré sa konajú aj na iných miestach, sa vracia,“ ozrejmila Soňa Grestyová. Záujem Prešovčanov o klezmerovú nástrojovú hudbu potvrdila Dvorana obsadená do posledného miesta.

Festival židovskej kultúry nie je len o hudbe, ale aj literatúre, ktorá mala svoj priestor v programe v pondelok – 5. augusta. Literárny večer patril pražskému židovskému spisovateľovi, ktorý písal po nemecky,  Franzovi Kafkovi. Zvyčajne potajomky v noci, keďže si otec neželal, aby sa jeho syn stal spisovateľom. Diskusiu pri storočnici jeho úmrtia doplnilo čítanie z  knihy Premena. Prekladateľ posledného vydania Milan Richter, známy slovenský „kafkológ“, priblížil viaceré zaujímavosti z Kafkovho života a tvorby. Diskusiu moderoval Marek Hrubčo. Ani  v rámci literárneho večera nechýbali židovské skladby –  účinkujúci vystúpili v dobovom oblečení z 20. rokov minulého storočia, kedy Kafka zomrel.

V utorok – 6. augusta účastníci workshopu židovskou hudbou spríjemnili život rezidentom Diakonického domova pre seniorov ELIM.

Na záverečnom koncerte v Dvorane kolégia si v stredu 7. augusta široká verejnosť vypočula všetky skladby, ktoré Con moto naštudoval. „Od účastníkov nečakáme stopercentný výkon. Našou myšlienkou je robiť osvetu židovskej hudbe a priblížiť ju verejnosti,“ uviedla Soňa Grestyová. Za evanjelickú cirkev, na pôde ktorej sa tento rok festival konal, sa prihovoril Peter Mihoč – biskup Východného dištriktu. Neutíchajúci potlesk potvrdzoval, že židovská hudba a kultúra má v sebe ohromný potenciál, a prihovára sa srdciam súčasníkov.

Organizáciu festivalu  finančne podporil Prešovský samosprávny kraj.

-emi-

foto z Literárno-hudobného večera – E. Mihočová

Viac o projekte v septembrovom vydaní mesačníka eVýchod