Evanjelická a. v. cirkev na Slovensku v spolupráci s Luteránskou cirkvou Krista služobníka v Houstone, Texas (USA) už po štvrtýkrát od vypuknutia ruskej invázie do Ukrajiny realizovala projekt humanitárnej pomoci s názvom „Krabice požehnania“. Jeho cieľom je zabezpečiť materiálnu pomoc – potraviny a hygienické potreby pre sociálne a zdravotne odkázaných obyvateľov vo vojnovej zóne.
Do 4. fázy projektu sa zapojili jednotlivci a rodiny z 36 cirkevných zborov zo všetkých kútov Slovenska, 5 evanjelických škôl ako aj Biskupského úradu VD. Celkovo pripravili rekordných 432 krabíc. Mnohí do balíčka vložili okrem potravín a hygienických potrieb, podľa vopred pripraveného nákupného zoznamu, aj biblický verš alebo pozdrav pre adresáta. Do prípravy posledných krabíc sa zapojili zamestnanci a obyvatelia Diakonického domova ELIM v Prešove.
Projekt koordinuje Biskupský úrad Východného dištriktu ECAV. Za distribúcii je zodpovedný Bevan Stein, koordinátor humanitárnej pomoci ECAV a SLZ pre pomoc Ukrajine.
Distribúcia 4. etapy „Krabíc požehnania“ prebiehala v dvoch kolách: prvá zásielka bola doručená na prelome júla a augusta (14. júl – 1. august), druhá od 17. – do 26. augusta 2024.
⇒ Koordinátor Bevan Stein sa na Slovensko vrátil 1. augusta, po dvojtýždňovej a 5 000 kilometrov dlhej spiatočnej ceste. Humanitárnu pomoc nákladným autom doručil do detskej nemocnice v Kramatorsku, kde 25 zamestnancov poskytuje zdravotnú starostlivosť 40 detským pacientom. „Nemali celé dni čo jesť, kým sme neprišli,“ uviedol B. Stein. „V takýchto mestách nie je schopný prežiť nikto a musí čakať na evakuáciu. Náš tím odviezol mnohých do bezpečia – len v tom, čo mali oblečené a často veľmi podvyživených ľudí, ktorým život visel na vlásku.“ Koordinátor humanitárnej pomoci prosí: „Modlite sa, aby Ježišovo svetlo preniklo do najtemnejších miest a za silu a odvahu pre náš tím, ktorý pracuje už 890 dní.“
Okrem „Krabíc požehnania“, ktoré pripravila ECAV na Slovensku, doručil Bevan Stein humanitárnu pomoc od medzinárodnej organizácie Samaritan’s Purse a Mennonite Brethren – Mennonitskí bratia. 883 ľudí na Ukrajine tak dostalo viac ako 20 libier (9 kilogramov) potravín na osobu v 13 mestách a dedinách okolo Bachmutu a Charkova; celkovo 8,6 metrických ton humanitárnej pomoci. „Okrem toho dostali Bibliu, keďže takmer nikto z nich ju predtým nemal, a povzbudzujúce posolstvo od bratov a sestier, ktorí tieto balíčky starostlivo pripravili,“ uviedol Bevan Stein na svojom fb profile.
⇒V súčasnosti je opäť na Ukrajine, kde distribuuje druhú časť humanitárnej pomoci (17. – 26. august 2024). „Krabice požehnania“ v týchto dňoch putujú do ťažko skúšaného regiónu v okolí Chersonu, kde rieka Dneper tvorí frontovú líniu. Veríme, že pomôžu mnohým jednotlivcom a rodinám, ktoré tam doposiaľ žijú v zložitých hygienických aj bezpečnostných podmienkach.
Ďakujeme: Bevanovi Steinovi za odvoz humanitárnej pomoci; klientom a sociálnym pracovníčkam Diakonického domova ELIM v Prešove, ktorí pomáhali s balením posledných dokúpených krabíc, pracovníkom BÚ VD, ale predovšetkým ochotným darcom.
Za finančnú pomoc Luteránskej cirkvi Krista služobníka v Houstone, Texas (USA).
Spoločnosti INGEMA s. r. o. Michalovce za pomoc pri uskladnení a nakladaní krabíc.
-emi-
Fotografie mapujú distribúciu 1. kola humanitárnej pomoci od 14. júla do 1. augusta 2024
BEVAN STEIN, koordinátor humanitárnej pomoci ECAV pre Ukrajinu:
„Veriť a chváliť Boha, keď je všetko v poriadku, je dobré; ale veriť Bohu v bolesti, keď temnota nie je len vonkajšia, ale vnútorná, je úplne iná vec. Proti takejto viere Nepriateľ nemá žiadnu zbraň. Chválenie Boha v temnote roztrhá reťaze a otvára dvere väzenia. Keby sa takáto viera našla v pekle, aj tam by bolo nebo.
Viera nie je to isté čo pozitivizmus. Je to dôvera v dobrotu Boha a v Jeho zasľúbenia napriek okolnostiam. Veriť – to je chváliť Boha dobrovoľne a úmyselne napriek tomu, čo vidíme a cítime. Je to odovzdanie sa Božej vôli, hoci to znamená kríž, ktorý treba niesť. Nie je to popieranie reality – je to obetovanie seba s ochotou na Božiu slávu.
Boh neodpovedá na otázku zla tak, ako by sme očakávali, pretože kladieme nesprávnu otázku. Namiesto toho, aby sme sa pýtali: „Prečo existuje zlo?“ by sme sa mali pýtať: „Ako Boh odpovedá na problém zla ukrižovaním Krista?“ Neprišiel, aby nám ukázal cestu, povedal nám pravdu alebo nám dal zmysel života. Prišiel, aby bol cestou, pravdou a životom. A pozýva nás, aby sme boli v Ňom.“