Reformačná výstava - Východný dištrikt ECAV na Slovensku

Reformačná výstava

Vo Veľkej zasadačke Starého kolégia v Prešove bola pri príležitosti 350. výročia jeho založenia v r. 1667 inštalovaná pamätná výstava.  Návštevníkom sprístupňuje archívne listiny súvisiace s Kolégiom a Caraffovými súdmi (1687), ďalej numizmatickú zbierku a náhľady vzácnych kníh z unikátnej kolegiálnej knižnice. Informačné panely približujú reformačné hnutie. Pamätnú výstavu prestrihnutím pásky oficiálne otvorilo predsedníctvo Východného dištriktu ECAV – biskup Slavomír Sabol a dozorca VD Ján Brozman, a to po slávnostných službách Božích v nedeľu 22. októbra v rámci dvojdňového podujatia Svetlo poznania a sila vyznania.


Výstava môže byť dobrým podnetom pre exkurziu a návštevu Prešova, ktorý bol v 17 st. jednou z bášt evanjelictva, a to nielen v priestore dnešného východného Slovenska, ale aj celého Uhorska. V prípade záujmu skupín z cirkevných zborov, žiakov náboženstva, či konfirmandov, je potrebné vopred sa ohlásiť a dohodnúť si čas prehliadky. Reformačná výstava je v Starom kolégiu, dnes sídle Biskupského úradu VD, inštalovaná do konca roka 2017.

Kontakt: kurátor výstavy a archivár Miloš Kožlej – Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. , 051 / 77 22 515

 

FOTO: Dušan Majerník

 

 

Best UK Bookis w.betroll.co.uk Will Hill